Hey guys,

I hope you had a nice weekend and that your Monday was short and sweet.

Let me tell you what I’ve been up too.

As you know, Mr.R went to his hometown to see his family on the weekend and I stayed home because I had a sore throat and did want to get sick, which I didn’t as it eventually went away.

What did I do being home alone?

Hung out with Rosa and nothing really interesting. I blogged, I did a Facebook, Instagram, Blog and twitter cleanup and I watched one and a half movies. Zodiac which I loved and half of Apolo 13. I love Tom Hanks so I’m sure I’m going to love it as soon as I get to it. Zodiac was good and even better because I’m actually fascinated by serial killers and love to read about them and watch documentaries. Am I the only one? Oh there are more weird thing that I watch. I love crime documentaries and… brace yourselves, live surgeries and autopsies. No I’m not a sociopath or Psychopath, I just really want to be a doctor and have no issues with blood, needles or watching anything really. I can stomach most things, unless they involve an animal. Then I have to look away and cry.

That’s pretty much what I did. Nothing especial. Oh and I slept and watered my garden.

Now the more interesting part (I think)

I decided to take pictures of our groceries (we just came from the store) and show you what we eat in about three weeks and our eating habits.

DSC01329

 

We bought:

Whole wheat pasta (macaroni) 4 packs or 1 kg for 3,36€ It’s quite expensive when you compare it with regular pasta. We would have gotten the same amount for less than 1€, but I’m staying a way from processed food.

Ciabatta bread with seeds  (It’s whole wheat) – for 1,09€

Whole oats – instead of the flakes I used to get. As soon I realized there’s a healthier version I had to substitute) – 0,85€

Brown sugar – I’m obviously staying way from refined sugar and I don’t really trust stevia, so I’m only using brown sugar and organic raw honey as sweeteners – 250 g for 1,99€ which is expensive but I’m going to make it last as long as I can.

Peanuts – Rui likes to snack on them and so do I. They’re to mix with my almonds, hazelnuts and raisins. – 1,59€

3 different flavors of jello – (peach, orange and strawberry/passion fruit ) I like to eat as a snack because it’s sweet but not that bad for me, especially if I add a little more water than what is recommended, to dilute it. – 3,27€

Whole wheat crackers with salt – (the ones on your right, looking at the picture) because to add them to my lunch as carbs or eat them as a snack. – 1,49€ (I think they come with 14 packs)

Whole wheat crackers x 2 packs – I wouldn’t have bought if I had read the label before. They have high-fructose corn syrup and I run from it like the plague. That and aspartame are my NEVER EAT foods. – 1,30€

4 cans of tuna (in water and not vegetable oil) – we like to use it in salads or sandwiches and it is healthy. – 3,40€ (for almost 500 g)

1 can of chickpeas – We like them in salads as well. – 0,59€

2 cans of black beans – I didn’t eat beans before but I’m used to them now and sometimes used them as a meat substitute. 1,18€

2 cans of sweet corn – I absolutely love it in salads. – 0,98€

2 cans of sliced mushrooms –  (I do plan on not getting any canned foods, we’ll be getting frozen sweet corn and fresh mushrooms next time) – 1,58€

IMG-20170626-WA0005

Fruits, veggies and dairy:

Bananas – 1,36,€ for 1,300 g or 6 bananas. I eat a banana every day.

Fuji apples (my favorite) – I eat one every day, usually. – 1,120 kg for 1,56€

Peaches – 900 g for 1,23€

(We have about 5 kg of oranges that Rui’s mom sent us, as well)

2 cartons for skimmed milk – I’m giving up on milk, but we bought just in case we need some or Rui wants some. – 9,94€

16 cups of plain Greek yogurt – I’m giving up on milk but keep eating plain Greek yogurt as a source of protein. – 3,29 €

Frozen baby carrots – one of my favorite things to add to my lunch and to have as a snack. I eat them frozen and it’s so refreshing. – 450 g for 0,89€

2 packs of flamengo cheese – regular and light, in case I want to have some, I have the light version for myself – 3,38€

1 pack of mortadella (with olives) – for Rui. – 0,89€

IMG-20170626-WA0002

Fabric softener – 2,39€

Baby wipes – We use them in the bathroom. I’ve been thinking of not buying them anymore and just use soap and water to wash myself after I use the toilet. It worries how many we go through and how bad they are for the environment. – 2 packs for 2,14€

Q-tips – we are running out. – 0,49€

Paper napkins (recycled)  – 0,45€. I have been thing about switching them (although we always buy recycled) for fabric napkins. I could buy some fabric and sew a few.

2 recharges for those things you plug-in your socket so the mosquitoes don’t eat you alive at night. – 9,99€ (it comes with a new plug)

Those toilet things that release some detergent when you flush the toilet. These have bleach on them. I love using bleach as a toilet cleaner so. – 2 for 1,29€

Daily sanitary pads – I know I shouldn’t wear them as they don’t let your skin breathe and can cause infections down there, but I feel dirty without them. Do you girls wear them? (can we talk about this or is it offensive?) – 1,05€ (I buy the thong ones because I can wear them with all my panties. I do wear thongs but not every day as they are not good for you)

Dental sticks for Rosa – She doesn’t cooperate with us to brush her teeth so we do what we can – 1,99 €

What else did we get?

1 huge bag (20 kg) of dog food – 16,59€

So much fish:

White fish/hake – 1,850 g for 11,13 (it will enough for 10 portions)

Salmon – 400 g for 3,68€

Mullet snapper – 1,140 g for 9,11€

Some meat:

Turkey steaks – 4,40€

Turkey breast – 1,370 kg for 8,89€

Pork chops – 1,142 kg for 4,33€

And that is all. We already had some things at home: Some pork, cod-fish, frozen veggies, cucumbers, bell peppers, zucchini, oats, one white cabbage, a huge bag of potatoes and onions my mother-in-law sent us and some other little things.

Our total: 115,45€ – which was cheap, actually, for the amount of stuff we got.

We think this could last us about 3 weeks and that we can meet our monthly grocery budget of 150€. We have  34, 95€ left in our budget and that is probably enough for when we run out of fruits and veggies or bread.

Next week we’ll probably have cucumbers, tomatoes and strawberries for our garden.

I’m trying to eat plant based and eating my portions in fruits and vegetables. I’m also trying to stay away from sugars, processed foods and refined flours. We’re both focused on eating more fish or leaner meats.

Meal plan:

Tuesday, 27th – Tuna and black bean salad.

Wednesday, 28th – we’ll have enough leftovers.

Thursday – Turkey steaks with rice and cabbage.

Friday – Grilled salmon with boiled potatoes and a salad.

 

 

 

 

Advertisements